Fotowoltaika jest coraz popularniejszym słowem w naszych czasach. Słowo to do końca XX wieku było całkowicie nieznane, choć jego etymologia sięga starożytności.
Etymologia słowa Fotowoltaika i zjawisko fotowoltaiczne
Fotowoltaika (PV – Photovoltaic) pochodzi od greckiego słowa φῶς (fōs), to znaczy światło oraz wolt (volt), czyli jednostki napięcia elektrycznego.
Współcześnie fotowoltaika jest dziedziną wiedzy badająca możliwości przetworzenia światła słonecznego na energię elektryczną przy wykorzystaniu tzw. zjawiska fotowoltaicznego, czyli powstawaniu siły elektromotorycznej pod wpływem promieniowania słonecznego. Zjawisko to odkrył w roku 1839 francuski fizyk Aleksander Edmund Becquerel. Obecnie wykorzystuje się je w ogniwach fotowoltaicznych, powszechnie znanych panelami. Są one podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej.
Instalacja fotowoltaiczna – odporna na każdą pogodę i niepogodę
Obecnie montowane panele fotowoltaiczne są odporne na zmienne warunki klimatyczne, czyli nawet na gwałtowne ulewy czy śnieżyce. Nowoczesna fotowoltaika pozwala na pracę w tak ekstremalnej temperaturze jak -40 stopni. Co więcej, według opinii fachowców mróz poprawia sprawność paneli. Obecna technologia sprawia, że każdy z paneli przechodzi wiele testów wytrzymałościowych, a wyspecjalizowane laboratoria określają jakościowe normy każdego modułu fotowoltaicznego.
Wykorzystanie fotowoltaiki
Instalacja fotowoltaiczna instalowana na dachach budynków mieszkalnych i gospodarczych jest samodzielną elektrownią wytwarzającą prąd na potrzeby domostwa i gospodarstwa rolnego. Popularność zawdzięcza łatwości mocowania na każdym dachu.
Korzyści z fotowoltaiki
Fotowoltaika dla domu to komfort, bezpieczeństwo, a także niskie koszty prądu zużywanego przez gospodarstwa domowe. Ponadto domowa fotowoltaika może produkować prąd przewyższający ilość zużycia przez właścicieli i to pozwala na sprzedaż nadwyżki do sieci dystrybutora i zarobek z tego tytułu.
Najważniejszą korzyścią, jaką niesie fotowoltaika jest pozyskiwanie czystej energii, podczas produkcji, której nieemitowane są żadne toksyczne gazy. Jest to więc alternatywa dla energetyki opartej na spalaniu węgla kamiennego i brunatnego.
Dekarbonizacja jest priorytetem we współczesnym świecie i jest nieodwołana.
Pomoc finansowa dla inwestorów
Powstają programy rządowe i władz lokalnych umożliwiające finansowe wsparcie dla wszystkich chętnych z korzystania z fotowoltaiki.
Wsparcie finansowe to dotacje – czyli bezzwrotne kwoty, możliwości odliczania kosztów instalacji w rocznym rozliczeniu PIT, a także wiele preferencyjnych kredytów.