fbpx

Dlaczego warto zainstalować instalację fotowoltaiczną w swoim domu?

W naszych czasach bez prądu nie da się normalnie funkcjonować. Problemem jest jednak jego wytwarzanie z paliw kopalnianych, bo produkcja ta emituje gazy zatruwające nasze środowisko, a dla ludzi wdychanie przez jeszcze wiele lat fatalnej jakości powietrza, oznacza schorzenia i krótsze perspektywy życia. Okazuje się jednak, że wszyscy możemy i powinniśmy przyczynić się do zmiany tej sytuacji. Z pomocą przychodzi między innymi fotowoltaika.

Fotowoltaika na dachu – ekologia i wzrost wartości nieruchomości

Fotowoltaika stała się coraz bardziej popularna i coraz częściej widoczna na dachach wielu domostw. Błękitne panele na dachu świadczą o moralnym poczuciu odpowiedzialności właścicieli domu, za wszystko, co wiąże się z dbaniem o ekologię. Takie zachowanie nobilituje i budzi szacunek. Fotowoltaika na dachu domu staje się oznaką nowoczesnego stylu życia ich mieszkańców, co w konsekwencji rodzi ich satysfakcję i dumę, ale też podnosi wartość nieruchomości.

Niezależność od podwyżek cen prądu

Korzyścią materialną z zainstalowania fotowoltaiki na dachu domu jest obniżka rachunków za prąd, sięgająca nawet 95% dotychczasowych opłat. Ceny prądu ciągle rosną i nic nie zapowiada zmiany na korzyść odbiorców. Ci jednak którzy wytwarzają swój prąd za pomocą fotowoltaiki nie pozwalają dystrybutorom państwowym drenować swoich kieszeni. Wykonawca instalacji jest w stanie określić oszczędności, które uzyska się z własnej elektrowni przydomowej i sporządzić porównawcze zestawienie. Zyski zaplanowane będą widoczne po wykonaniu prac.

Zerowe koszty eksploatacji

Instalacja fotowoltaiczna jest „samoobsługowa”. Nikt z jej posiadaczy nie wchodzi na dach z kocem, czy folią, aby ochronić ją przed śniegiem czy deszczem. Nie wymaga odśnieżania czy innych drogich zabiegów, aby była skuteczna i produktywna. Jest jednym z niewielu urządzeń potrafiących o siebie zadbać.

Dotacje, kredyty preferencyjne i odliczenia od podatku

Wykonanie instalacji fotowoltaicznej oznacza poniesienie kosztów zakupu potrzebnych jej elementów i ich montażu. Wykonawca przedstawi inwestorowi indywidualny kosztorys zależny od mocy instalacji, usytuowania domu, nasłonecznienia dachu itp. Oprócz tego przedstawi możliwości finansowania, czyli aktualne dotacje, preferencyjne kredyty oraz możliwości odliczeń w rocznych zeznaniach podatkowych. Wsparcie w tym zakresie jest duże i każdy może znaleźć wygodną dla siebie drogę finansowania.

Szybki zwrot inwestycji

Biorąc pod uwagę koszty inwestycji z możliwością wsparcia finansowego z jednej strony oraz zarabianie na zmniejszonych rachunkach za prąd jako ewidentny zarobek – przychód z drugiej strony sprawia, że fotowoltaika zwraca się szybko. A po osiągnięciu 100% zwrotu jest jeszcze długo na gwarancji.

Korzyści z fotowoltaiki – są bezsprzeczne dla wszystkich domowników. Trzeba pamiętać też o jej podstawowym atucie – możliwości zainstalowania niemal na każdym dachu. W tym jej siła. Jak wskazują statystyki suma mocy tych mini elektrowni, zmienia coraz powszechniej kolor energetyki na zielony i to jest już korzyść dla nas wszystkich. Warto więc wykorzystać tę technologię w jak najszerszej skali.