Przyszłość energetyki
Farmy Fotowoltaiczne
Wybieramy odpowiedzialnie i świadomie inwestycję „jutra”, niezawodną
i bezpieczną.
Pewna inwestycja
Farmy Fotowoltaiczne
Naszym głównym obszarem działania, są naziemne instalacje dużych mocy. Zaprojektowaliśmy dotychczas kilkadziesiąt tego typu elektrowni w Europie. Przeprowadzamy inwestora przez cały proces realizacji inwestycji od początku do końca. Pomagamy w pozyskaniu finansowania tego typu projektów, również za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Nieustannie poszukujemy gruntów spełniających odpowiednie kryteria, które pozwalają na budowę farm fotowoltaicznych. Posiadamy gotowe do realizacji projekty w konkretnych lokalizacjach, które możemy zaproponować inwestorom. Do sprawnej realizacji dużych projektów dysponujemy dedykowanym zespołami montażowymi.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Moduły fotowoltaiczne
Falownik
Licznik dwukierunkowy
System montażowy
Skrzynka przyłączeniowa
Sieć energetyczna
Korzyści dla inwestora
Obsługa
gwarancyjna
Pozyskiwanie środków krajowych
i unijnych
Korzystne
finansowanie
Zwrot z inwestycji w około 6 lat
Finansowanie
Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021 roku
W zależności od programu możliwe są pożyczki lub dofinansowania bezzwrotne dla inwestorów fotowoltaiki.
Gotówka
Inwestor może też sfinansować instalację PV ze środków własnych, czyli gotówką.
Projektowanie
Projekty budowlane i wykonawcze
Projekt wykonawczy jest następstwem projektu budowlanego. Stanowi uszczegółowienie rozwiązań zawartych w projekcie budowlanym. Podstawą prawną, według której sporządza się ten dokument jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r.
Uzyskiwanie decyzji administracyjnych
W zależności od wielkości instalacji PV inwestor musi zebrać wszystkie obowiązujące decyzje administracyjne. Farmy fotowoltaiczne o powierzchni zabudowy pomiędzy 0,5 a 1 ha wymagają też decyzji środowiskowej. Wszystkie decyzje rozpoczynają proces projektowania instalacji.
Zgłoszenia do OSB
Jeżeli natomiast wysokość ww. urządzenia przekroczy 3 m, wówczas inwestor będzie zobowiązany dokonać zgłoszenia.
Uzgodnienia PPOŻ
19 września 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Według nowych przepisów każdy projekt urządzeń instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 6,5 kWp, musi zostać zaakceptowany przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, który sprawdzi jego zgodność z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej. Instalacja będzie też musiała zostać zgłoszona do organów Państwowej Straży Pożarnej. Mniejsze instalacje nadal nie wymagają żadnych uzgodnień.
Wykonawstwo
Prowadzenie budów
Rozpoczęcie i prowadzenie budów określa szczegółowo Ustawa Prawo Budowlane w Rozdziale 5. Za rzetelne prowadzenie budowy przyjmuje się wariant, w którym wszystkie uwzględnione w przepisach etapy budowy będą sprawdzane. To wariant najkorzystniejszy dla inwestora jak i kierownika budowy.
Dostawy i montaż
Wysokiej jakości urządzenia renomowanych firm do instalacji fotowoltaicznej oraz poprawnie wykonany ich montaż, czyli umocowanie, jest istotnym wyznacznikiem jakości oraz działania instalacji w perspektywie lat. Do tego indywidualne podejście do inwestora pozwala na dopasowanie wszystkiego do jego subiektywnych potrzeb i wymagań.