fbpx

Mała elektrownia

Fotowoltaika dla domu

to wygoda, bezpieczeństwo i niskie koszty prądu zużywanego przez gospodarstwa domowe.

Słońce zapłaci Twoje rachunki

Zacznij oszczędzać już dziś i zainwestuj w instalację fotowoltaiczną we własną elektrownię. W dobie rosnącego zużycia energii elektrycznej należy myśleć o słońcu również jako jej alternatywa. Dynamiczny rozwój branży fotowoltaicznej sprawił, że technologia ta jest dostępna dla każdego z Nas i oferuje przede wszystkim zyski oraz efekt ekologiczny.

Od kosztu instalacji fotowoltaicznej należy odjąć środki, które są przyznawane z NFOŚIGW jako dotacja “Mój Prąd” w kwocie 5000 zł. Koszt instalacji zmniejsza nam także ulga termomodernizacyjna, którą możemy odliczyć w PIT i uzyskać zwrot w wysokości maksymalnie 32%. Biorąc pod uwagę dotację, dofinansowania i odliczenia cena za instalację staje się wyjątkowa atrakcyjna.

Zastanawiasz się czy warto zainwestować w fotowoltaikę? Przeczytaj artykuł na naszym blogu!

Fotowoltaika dla domu

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

1

Moduły fotowoltaiczne

Zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, wytwarzając prąd stały
3

Falownik / Inwerter

To centralny układ instalacji fotowoltaicznej. Przekształca prąd stały na prąd zmienny o częstotliwości 50 Hz i napięciu 230 V. (Taki jak w gniazdkach).
5

Licznik dwukierunkowy

Zlicza energię płynącą od sieci do budynku oraz od budynku do sieci.

2

System montażowy

Aluminiowe, wysokiej jakości stelaże, do których przymocowane są panele.
4

Skrzynka przyłączeniowa

Dodatkowe zabezpieczenie instalacji przed przepięciami, które są najczęściej przyczyną awarii. Odpowiada też za uziemienie.
6

Sieć energetyczna

W ciągu dnia nadwyżki energii przekazywane są do sieci energetycznej. W nocy sieć oddaje nadwyżki energii i zabezpiecza ciągłość dostaw niezależnie od nasłonecznienia.

Fotowoltaika dla domu

Najważniejsze korzyści

Niezależność energetyczna

Dotacja „Mój Prąd”

Ulga termomodernizacyjna

Zwrot z inwestycji w około 6 lat

Finansowanie

Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021 roku

W zależności od programu możliwe są pożyczki lub dofinansowania bezzwrotne dla inwestorów fotowoltaiki. Dostępne programy to: mój prąd kolejna edycja od czerwca br., ulga termoizolacyjna, argoenergia, czyste powietrze, energia plus, programy regionalne, pożyczki w bankach oraz leasing.

Gotówka

Inwestor może też sfinansować instalację PV ze środków własnych, czyli gotówką i nadal będzie ona opłacalna, gdyż pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd z sieci, co przełoży się na szybkim zwrocie z inwestycji.

Projektowanie

Projekty wykonawcze

Według ustawy Prawo Budowlane z ub. roku projektem budowlanym jest zbiorem dokumentów prawnie zatwierdzonych, niezbędnych do tego, żeby uzyskać zgodę na budowę.

Zgłoszenia do OSB

Jeżeli natomiast wysokość ww. urządzenia przekroczy 3 m, wówczas inwestor będzie zobowiązany dokonać zgłoszenia.

Uzgodnienia PPOŻ

19 września 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Według nowych przepisów każdy projekt urządzeń instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 6,5 kWp, musi zostać zaakceptowany przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, który sprawdzi jego zgodność z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej. Instalacja będzie musiała też zostać zgłoszona do organów Państwowej Straży Pożarnej. Mniejsze instalacje nadal nie wymagają żadnych uzgodnień.

Wykonawstwo

Dachowe

Instalację fotowoltaiczną montujemy na każdym dachu. Niezależnie od połaci czy kąta nachylenia.

Gruntowe

Konstrukcje dobieramy w zależności od potrzeb jednopodporową lub dwupodporową.

Wiaty i inne indywidualne

Montaż fotowoltaiki jest możliwy na różnych obiektach. Ułatwia to wiele praktycznych rozwiązań. Przykładem są wiaty fotowoltaiczne łączące ze sobą dwie potrzeby – posiadania własnej mikroelektrowni jak i zadaszonego miejsca parkingowego. Wszystkie indywidualne w tym zakresie oczekiwania inwestora co do rozbudowy takiej inwestycji są możliwe do realizacji.

Przykładowe realizacje

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress
Domek jednorodzinny

Domek dachowa
10kw

Konstrukcja gruntowa
10kw

Konstrukcja dachowa
10kw

Chcesz oszczędzać na rachunkach za prąd?